Kategoria: Badania laboratoryjne
-
Badanie kariotypu – co to jest i na czym polega?
Kariotyp to zestaw chromosomów charakterystyczny dla gatunku, zawierający pełny komplet genetycznej informacji danej osoby. U człowieka prawidłowy kariotyp składa się z 46 chromosomów, uporządkowanych w 23 pary, z których jedna para to chromosomy płciowe.
-
Badania parazytologiczne kału – co to jest, wskazania
Kiedy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, bóle brzucha czy biegunka, pacjentom zaleca się wykonanie badania kału na pasożyty. Badania parazytologiczne służą do wykrywania robaków płaskich, glist ludzkich czy owsików. Czym tak właściwie są badania parazytologiczne kału?
-
Posiew moczu – co to jest badanie mikrobiologiczne moczu i kiedy je wykonywać?
Badanie mikrobiologiczne moczu, zwane potocznie posiewem moczu, jest jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych w medycynie, szczególnie w dziedzinie urologii i nefrologii.
-
Insulina – co to jest, za co odpowiada, normy
Insulina, produkowana przez komórki beta trzustki, odgrywa fundamentalną rolę w regulacji stężenia glukozy we krwi, wpływając na transport glukozy do komórek oraz jej magazynowanie w postaci glikogenu w wątrobie i tkance mięśniowej.
-
Badanie poziomu TSH (tyreotropiny) – co to jest, kiedy wykonywać
TSH to hormon wydzielany przez komórki zasadochłonne przedniego płata przysadki mózgowej w odpowiedzi na sygnały z podwzgórza, które wydziela hormon uwalniający tyreotropinę (TRH). W ten sposób układ podwzgórze-przysadka-tarczyca tworzy złożony mechanizm sprzężenia zwrotnego, utrzymujący homeostazę hormonalną.
-
Peptyd C – co to jest, normy
W diagnostyce cukrzycy bardzo ważny jest peptyd C. Jest on nieaktywnym biologicznie produktem rozpadu proinsuliny na insulinę, który jest wydzielany przez komórki beta trzustki. Pomimo że sam peptyd C nie wykazuje aktywności hormonalnej, jest bardzo ważny w diagnostyce medycznej.
-
CA 125 – co to jest, normy
Badanie CA 125. polegające na oznaczeniu stężenia tego antygenu we krwi, jest używane głównie do diagnozowania i monitorowania raka jajnika, choć jego podwyższone stężenie może również wskazywać na inne choroby takie, jak: mięśniaki macicy, występowanie marskości wątroby, czy zapalenia w obrębie miednicy mniejszej. Ten marker nowotworowy jest prymarny nie tylko przy pierwszej diagnozie, lecz także…
-
PSA całkowity – co to jest, normy
Badanie PSA (Prostate-Specific Antigen, a więc swoisty antygen sterczowy) wykonuje się w celu wczesnego wykrycia raka prostaty oraz monitorowania stanu zdrowia pacjentów z diagnozą raka gruczołu krokowego lub łagodnym przerostem prostaty.
-
ESR – co to jest, normy
ESR, to badanie szybkości opadania krwinek czerwonych, które pozwala wykryć stany zapalne w organizmie, wiele chorób nowotworowych, a także inne dolegliwości. Czym dokładnie jest Erythrocyte Sedimentation Rate?
-
Markery nowotworowe – czym są, badanie, normy
Wśród wyzwań współczesnej medycyny walka z nowotworami zajmuje szczególne miejsce. Wraz z postępem nauki i technologii, coraz więcej uwagi poświęca się nie tylko leczeniu, lecz także wczesnemu wykrywaniu oraz monitorowaniu chorób nowotworowych. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają tzw. markery nowotworowe.