Kategoria: Choroby autoimmunologiczne
-
Zapalenie opryszczkowate skóry – co to jest, przyczyny, objawy
Opryszczkowate zapalenie skóry wywołuje charakterystyczne zmiany skórne, które atakują poszczególne miejsca.
-
Pemfigoid – co to jest, przyczyny, objawy
Pemfigoid to przewlekła choroba skórna o podłożu autoimmunologicznym, której objawem są pęcherze zawierające treść surowiczą lub krwistą.
-
Pemfigoid ciężarnych – co to jest, przyczyny, objawy
Pemfigoid ciężarnych to rzadka autoimmunologiczna choroba skóry, dotykająca kobiety w ciąży.
-
Bielactwo nabyte – co to jest, przyczyny, objawy
Bielactwo nabyte, znane również jako vitiligo, to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się depigmentacją, czyli utratą barwnika skóry.
-
Zespół Sharpa – co to jest, objawy, leczenie
Zespół Sharpa, znany również jako mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD, Mixed Connective Tissue Disease), to rzadkie schorzenie autoimmunologiczne, które łączy cechy kilku innych chorób tkanki łącznej, takich jak toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa i zapalenie mięśni.
-
Choroby tkanki łącznej – czym są, przyczyny, rodzaje
Tkanka łączna jest fundamentem, który łączy, wspiera i chroni inne tkanki i narządy. Choroby, które dotykają tę tkankę, mogą prowadzić do szerokiego zakresu objawów i powikłań, wpływając na codzienne życie pacjentów.
-
Toczeń rumieniowaty układowy – co to jest, objawy, leczenie
Toczeń rumieniowaty układowy objawia się w różnorodny sposób, wpływając tym samym na wiele narządów i systemów w ludzkim ciele. Przypadłość ta charakteryzuje się chronicznym stanem zapalnym, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać, że w organizmie rozwija się toczeń rumieniowaty układowy.
-
Zespół antyfosfolipidowy – co to jest, objawy, leczenie
Zespół antyfosfolipidowy to stan, który może znacząco wpłynąć na różne narządy i systemy w ciele, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zrozumieć APS i wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwkrzepliwe.
-
Zapalenie skórno-mięśniowe – co to jest, objawy, leczenie
Zapalenie skórno-mięśniowe to choroba, która może wystąpić w każdym wieku, jednak obserwuje się dwa główne szczyty zapadalności: pierwszy w okresie nastoletnim (między 10. a 15. rokiem życia) oraz drugi, większy, w okresie średnim wieku (między 40. a 60. rokiem życia).
-
Pęcherzyca zwykła – co to jest, przyczyny, objawy
Pęcherzyca zwykła jest rzadką, ale poważną chorobą autoimmunologiczną, która dotyka skórę i błony śluzowe. Charakteryzuje się tworzeniem bolesnych pęcherzy, które mogą prowadzić do powstawania rozległych nadżerek.